БФ кану-каяк предостави модерна апаратура на НСА „Васил Левски“

Публикувано на 16 октомври 2024
БФ кану-каяк предостави модерна апаратура на НСА „Васил Левски“

Национална спортна академия „Васил Левски“ и Българска федерация кану-каяк (БФКК) подписаха договор за сътрудничество. Документът бе парафиран в Образователния и олимпийски център от ректора проф. Красимир Петков и двукратния олимпийски шампион Николай Бухалов, председател на БФКК.

Преди това гостите от БФ кану-каяк разговаряха в кабинета на ректора с част от академичното ръководство – проф. Николай Изов (помощник ректор), доц. Христо Андонов (зам.-ректор по учебната работа) и проф. д-р Иван Мазнев (главен секретар). Заедно с Бухалов федерацията по кану-каяк представляваха Дамян Дамянов (технически директор), Евелина Петрова (изпълнителен директор), Милко Казанов (старши треньор), Филип Духовников и Лазарина Петкова (спортен организатор). На срещата присъстваха също така Антоанета Боева, началник на политическия кабинет на министъра на младежта и спорта, както и доц. Весела Тренева и гл. ас. Димитър Иванов от сектор „Гребане, кану-каяк и водни ски“ при катедра „Водни спортове“.

Проф. Красимир Петков сподели, че кану-каякът е един от най-успешните български спортове, а договорът за съвместна дейност с БФКК със сигурност ще бъде от полза и за двете организации, както и за просперитета на българския спорт. Николай Бухалов благодари на академичното ръководство за подкрепата, която кану-каякът винаги е получавал от висшето училище. Добави, че НСА осигурява компетентни специалисти в кану-каяка и с научния си потенциал добавя повече възможности в работата на треньорите.

Дамян Дамянов, който 21 години е ръководил националния отбор и през това време са спечелени 55 медала от олимпийски, световни и европейски първенства, заяви, че най-добрите наставници в кану-каяка традиционно споделят своя опит чрез научни статии, както и на лекции и упражнения със студентите на Спортната академия.

В основата на договора за сътрудничество е предоставянето на модерна апаратура на НСА от страна на БФКК. Спортната академия получава за ползване тракер и тензо гребло с датчици, които служат за измерване на биомеханичните характеристики на гребния цикъл. Доц. Тренева благодари за техниката, с помощта на която ще преминат тестове по няколко пъти последователно най-добрите кануисти и каякари от националния отбор и от клубовете.

Гостите бяха впечатлени от голямото разнообразие на изложените документи, книги, исторически снимки и медали на големи български спортисти в Образователния и олимпийски център. Проф. Николай Изов предложи БФКК също да предостави на центъра важни трофеи, защото излагането им в него е прекрасно възпитателно средство за формиране на уважение и любов към спорта у многото млади хора, които го посещават. Дамянов обеща в центъра да бъде доставена лодката, с която Богдан Иванов печели шесто място на олимпийските игри Токио 1964 – първият голям успех на родния кану-каяк.

Николай Бухалов дари на Спортната академия и 15 книги „100 години кану-каяк“ (1924-2024). Луксозният алманах с автори Николай Кръстев и Ани Дончева бе издаден от федерацията за вековния юбилей на кану-каяка и у нас, и по света. В 280-те си страници книгата е събрала най-големите шампиони и треньори, представени са всички клубове, както и председателите на федерацията през годините.

„Българският кану-каяк има уникални постижения. Благодаря на федерацията за предоставената модерна апаратура. Убеден съм, че с нея ще бъдат извършени ценни и полезни изследвания. Пожелавам българските кануисти и каякари да напишат нови успешни страници в историята“, каза проф. Красимир Петков.