НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 3852163 Картинка 4206871 Картинка 5184315 Картинка 8419442 Картинка 9103918 Картинка 7323525 Картинка 3989051 Картинка 169096 Картинка 4123294 Картинка 10464765

Сектор Спортна гимнастика

Ръководител - Гл. ас. доктор Емил Видев

Преподаватели- Проф. Илия Кючуков, доктор, Проф. Кирил Андонов, ДН, Доц. Добри Добрев, доктор, Доц. Ирина Нешева, доктор, Доц. Марина Петрова, доктор, Доц. Нели Танкушева, доктор, Гл. ас. Емил Видев, доктор, Гл. ас. Илия Янев, доктор, Ас. Емил Стоименов, Ас. Ирина Божинова, преп. Здравко Куртев, доктор
Хонорувани преподаватели- Проф. Бонка Димитрова, доктор, Венета Христова

Спортисти Изтъкнати треньори и педагози

Изтъкнати гимнастици, възпитаници на НСА

СТОЯН ДЕЛЧЕВ
Първият златен медалист в българската спортна гимнастика. Печели златен медал на висилка на Олимпиадата в Москва през 1980 г. На същата Олимпиада взима и бронзов медал в многобоя.
Роден е в Пловдив през 1959 год. През 1977 година във Вилнюс става европейски шампион на висилка; класира се на трето място на кон и висилка на световното първенство в Страсбург през 1978 година; спечелва титлата абсолютен европейски шампион и европейски шампион на земна гимнастика през 1979 година в Есен; отново през 1979 година извоюва златен медал на земна гимнастика и бронзов медал в многобоя на състезанията за световната купа в Токио. Едва седемнадесет-годишен Стоян Делчев вече има два патентовани на името му нови елемента - "Делчев-1" и "Делчев-2".
Стоян Делчев се дипломира във ВИФ (сега НСА) и на 27-годишна възраст е старши треньор на националния отбор. 
Днес той живее и работи в САЩ като треньор. Вече повече от десет години тренира деца в собствената си спортна школа в хазартния рай на Америка град Рино, щата Невада. Частното му училище се намира в най-скъпия квартал на щата и гарантира значителни финансови приходи. Нашият спортист е работил и като консултант на младежки отбори, но школата е неговата страст според думите му. В началото на 2001 година Стоян Делчев бе определен за гимнастик на 20 век у нас. Той имаше 4935 т. в анкетата на БФГ. Втори тогава е носителят на два бронзови медала от Сидни Йордан Йовчев с 3798, а трети съотборникът му от тима в Атланта`96 Калофер Христозов - 2473.
При жените N1 на века е световната шампионка на прескок от Будапеща'83 Боряна Стоянова с 1336 т. След нея са Дияна Дудева - 869 и Милена Мавродиева - 723.



ДИАНА ДУДЕВА
На Олипиадата в Сеул през 1988 г. печели първия олимпийски медал в историята на нашата женска спортна гимнастика - бронзов на земя.
Има още два медала от европейски първенства - един сребърен и един бронзов.
Тя също патентова елемент на свое име.
Диана е родена в Плевен на 7 юли 1968 г. Неин треньор е Иван Кондев в ЦСКА.
Завършва НСА "Васил Левски". Отегля се от гимнастиката след Олипиадата в Сеул. Омъжена е за Пламен Петков - двукратен европейски шампион и също възпитаник на НСА. Сега са в Гърция и работят като треньори. Имат две деца - Радина и Даниел.



ЙОРДАН ЙОВЧЕВ
Първият българин с по два медала от две Олимпиади и двукратен световен Йордан Йовчевшампион /земя и халки/ по спортна гимнастика.
Йордан Йовчев е роден на 24 февруари 1973 година в Пловдив. Първите си крачки в голямата гимнастика прави на седем години при треньора Живко Добрев. По-късно израства при Иван Славчев. В националния отбор треньор му е Милко Танкушев. Спортни успехи: вицешампион в многобоя на Европейското първенство за юноши до 18 години Атина'91; носител на бронзов медал на земя и четвърти в многобоя на европейската купа в Рим през 1995 година; вицешампион на халки и 4-и в многобоя на Европейското първенство в Копенхаген през 1996 година; шести в отборното класиране и четвърти на халки на олимпийските игри Атланта'96; 4-и в отборното класиране на Евро'98 в Санкт Петербург, 10-и в многобоя, пето място на земя и на халки; 6-и в отборното класиране на Евро'2000 в Бремен; седми в многобоя, четвърти на халки.
Двукратен бронзов медалист в многобоя от Световни първенства - Тянцзин'99 и Гент'01. Двоен бронзов медалист - земя и халки от Олимпийските игри Сидни'2000. Двоен световен шампион от Гент'01 - земя и халки. Европейски вицешампион в многобоя от Патра'02, златен медалист на халки и сребърен на земя. Двоен сребърен медалист от Световното първенство на отделни уреди от Дебрецен'2002 - на халки и на земя.  Двоен световен шампион от Анахайм'03 - земя и халки; сребърен медалист на земя на Европейското първенство през 2004-а година, четвърти на халки.
Носител на сребро на халки и на бронз на земя на Олимпийските игри в Атина'04. В Атина Йовчев игра перфектно и на двата уреда. На коронния си уред - халките- Йовчев заслужаваше златото, но съдиите предпочетоха да го дадат на гърка Димостенис Тамбакос и грубо ограбиха труда на доблестния ни спортист. И това не беше за първи път. На Световното първенство в Тянцзин'99 Йовчев води в класирането преди шестия уред, но съдиите решават, че българин не трябва да стане световен шампион в многобоя и го ощетяват на последното изиграване на успоредка. "Джуги" печели бронз и става първият българин с медал в многобоя на шампионат на планетата. След олимпийските игри Атланта'96 Йовчев остава да работи и тренира в САЩ. 

Йордан Йовчев е комплексен гимнастик с изключителни качества.  На 1 ноември 2001 година в Гент Йовчев защити третото си място - нещо, което е по-силите само на единици от най-добрите гимнастици в света. Нещо повече, два дни по-късно, Йовчев взе това което му се полагаше отдавна - световна титла. Йовчев не само стана първият българин - световен шампион по спортна гимнастика, но взе два златни медала - на земя и халки. Йордан Йовчев направи пробив в многобоя и на Европейско първенство. Пловдивчанинът зае второ място в многобоя на Евро'02 в Патра. По този начин Йордан Йовчев стана вторият българин с медал в многобоя от Европейски първенства. Легендарният Стоян Делчев взе титлата през 1979 година в Есен, сега Йордан Йовчев спечели сребърно отличие. На същия шампионат спечели още два медала - златен на халки и сребърен на земя. В Анахайм обаче дори контузията в гърдите бе безсилна да попречи на великия български гимнастик. Йордан Йовчев повтори подвига от Гент'01, като за втори път стана двоен световен шампион - титли на земя и халки.
На Европейското първенство в началото на 2005 година взе сребро на земя и остана четвърти на халки. Йордан Йовчев спечели и сребърен медал в една от коронните си дисциплини – халки, в първия старт за Световната купа, проведен в Ню Йорк през февруари 2005.
Йордан Йовчев бе определен за най-добър спортист на Балканите за 2003 г. в анкетата на Българската телеграфна агенция. В допитването участваха националните информационни агенции на страните от Балканския полуостров.
Йордан Йовчев победи в конкурса "Мъж на годината 2004" и стана Кавалер на сабята на клуб "М" - символ на мъжката доблест и чест. Той получи и специалното 60-годишно уиски "Джони Уокър" със син етикет. 
Сега Йордан Йовчев е студент в Националната спортна академия.

 
Facebook Twitter Share