НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 7298655 Картинка 11921165 Картинка 2122436 Картинка 6908603 Картинка 9583640 Картинка 7886425 Картинка 5684328 Картинка 11700856 Картинка 9692114 Картинка 1084464

Сектор Футбол


Преподаватели- Доц. Арахангел Гигов, доктор, Доц. Емил Атанасов, доктор, Доц. Михаил Мадански, доктор, Гл. ас. Данаил Иванов, Гл. ас. Даниел Димов, Гл. ас. Иван Мардов, доктор, Гл. ас. Силвия Радойска, доктор, Гл. ас. Станислава Цекова, доктор, Ас. Крум Ловков
Хонорувани преподаватели- Проф. Лъчезар Димитров, доктор, Доц. Венцислав Гаврилов

Треньори и педагози Футболисти Треньорска школа по футбол Лична колекция снимки на Никола Аладжов Спортна дейност Женски футболен отбор на НСА

Изтъкнати треньори

 

ВЕНЦЕСЛАВ АНГЕЛОВ

Венцеслав Костадинов Ангелов е роден през 1918 година. Като състезател участва в отборите на Левски (Русе) 1937-1938г. и на Партизан (Ямбол) 1945-1946 г. Следва в Унгария в Института за физическа култура и спорт от 1939 до 1944 г., където играе в отбора на БЕАЦ (Будапеща).

От есента на 1945 г. е назначен за преподавател по практически предмети в ВУТВ (Висшето училище за телесно възпитание) до пенсионирането си. Треньор на отбора на Академик София от 1947-1950г., който е и изграден от него. През 1950 г. отбора на Академик добива право да играе в “А” Р.Ф.Г. През 1952-1953 г. е треньор на отбора на ВУФ (ВИФ), заел III-то място в “Б” Р.Ф.Г. През 1970 г. е треньор на отбора на “Н. Лъсков” Ямбол, класирал се за участие в “А” Р.Ф.Г. През 1948 г. е съветник на Хайду Баги от Унгария, в тази година треньор на Националния отбор на България, завоювал историческите победи срещу Унгария и Чехословакия в София. През 1948 г. организира дейността на Държавната треньорска школа към ВУФ (ВИФ) и е неин директор, и основен преподавател.

В. Ангелов е изтъкнат преподавател. Автор е на 120 труда по теория, методика и практика на футболната игра, на 15 учебници и помагала за футбол.

През 1961 г. е избран за доцент и зам. завеждащ катедра “Спортни игри”, а впоследствие и завеждащ катедрата. През 1972 г. катедра “Спортни игри” се разделя на катедра “Футбол, тенис и тенис на маса” и катедра “Баскетбол, волейбол, хандбал (БВХ). В този период е хабилитиран за професор по футбол и ръководител на катедрата. През 1961-1964 г. е избран за Заместник ректор на ВИФ.

През периода 1948-1978 г. е член на ръководството на БФФ (Българска федерация по футбол).

За цялостната си дейност е удостоен със званието “Заслужил деятел на физическата култура” и носител на орден “Св.Св. Кирил и Методи”.

 


 

 

СТОЯН ПЕТРОВ
Роден е на 8.05.1924 г. в с. Априлово.
От септември 1945г. до юни 1949г. е студент в НСА "В.Левски" (бившия ВИФ "Г .Димитров"). Веднага след завършването на висшето си образование е назначен за асистент в катедрата по футбол. Oттoгaвa цели 36 години работи в катедрата като основен преподавател. От 1974 г. е хабилитиран за доцент. Избиран е многократно в ръководствата на Спортния клуб и други обществени организации.
От 1938/1939 г. до 1947 г. играе в представителния футболен отбор на "Черноморец" - Попово, с който през 1946 г. е финалист за купата на страната срещу "Левски" - София /4: 1/. Голът за "Черноморец" е отбелязан от него. Играл е студентския футболен отбор на ВИФ и на новооснования "Академик" - София, на който е един от основателите. Няколко години по-късно става треньор на отбора на ВИФ и на юношески отбори на "Академик".
Нaд 15 години еъм преподавател по теория, методика и практика във всички тpенъорски школи по футбол, курсове на БФФ и БСФС за подготовка и преподготовка на тpеньорските кадри. В този период е бил и член на Бюрото на Градската секция по футбол и председател на нейния Треньорски съвет.
От 1965 до 1970г. и от 1973 до 1978г. е член на Бюрото на БФС и председател на Учебно-методичния съвет при БФС. През това време осъщecтвява ръководна работа по развитието на футбола в страната, оказва методическа помощ на отборите от "А" и "Б" РФГ, както и на юношеските футболни отбори, на подготовката на националните и олимпийски отбори.
През 1968 г. е ръководител на подготовката и водач на олимnийския футболен отбор на НРБ на Олимпиадата в Мексико, където отборът ни постигна най-големия си успех, спечелвайки сребърните медали - върховно постижение в българския фyrбoл до 1994 г.
В периода 1966-1970 г. и 1971-1978 г. е бил ръководител на подготовката на националните отбори в лагер-сборовете. Ръководил е представителни треньорски делегации на БФФ на три световни първенства по футбол - през 1966 г. в Англия, през 1970 г. в Мексико Сити и през 1974 г. във ФРГ. Участвувал е в конгреса на ФИФА (като делегат на БФФ през м.юни 1970 г. в Мексико Сити, а през януари същата година на конференция на футболните федерации на социалистическите страни в Лайпциг, ГДР).
Изпращан е и на международни семинари на треньорите от Европа.  Организирал е и е  ръководил над 10 години семинариге на футболните треньори в cтpaнaтa, на които бил и основен докладчик.
Бил е член на Редколerиятa на в."Фyт6ол", в койrо вестник е активен сътрудник, както и един от редакторите на специалния сборник "Актуални въпроси на футбола", съвместно издание на МИФ и унгарското издателство "Медицина" - спopтна редакция.
Като преподавател във ВИФ "Г.Димитров" и като председател на УМС при БФС е провеждал и научно-изследователска работа, проучвания и наблюдения върху подготовката и игровата дейност на българските футболисти, резултатнocттa на отбориrе от "А" и "Б" РФГ и др., сам или в сътрудничество е написал учебници, ръководства и учебни помагала по футбол, научни и научно-популярни статии, методически указания за подготовката на отбориrе от "А" и "Б" РФГ. Хабилитационният му труд е върху резултатнocттa във футбола. Общонаучната му продукция надхвърля 100 заглавия.
За дългогодипrnaта му педагогическа и методическа работа, свързана с подготовката преди всичко на спецалисти по футбол, треньори и спopтни педагози, както и за оказаната помощ за подготовката на националните и олимпийски отбори, е нarpaждаван от ЦС на БСФС през 1968г. с rpaмота за участие в поготовката на Олимпийския отбор и неговото класиране на второ място на Олимпиадата; удостоен е със званието "заслужил деятел на физкултурата" през м. декември 1970г., във връзка с класирането на националния отбор за финалите на IX световно първенство.
През м. декември 1973г. Бюрото на БФФ го удостоява и с почemнaта значка на Федерацията за лични заслуги за развитието на българския фyrбoл. За дългогогодишнaта му плодотворна педагогическа дейнocт е нarpаждаван от Президиума на НРБ с ордени "Кирил и Методий" I и II степен и др.

 


 

НИКОЛА АЛАДЖОВ
Роден на 20 ноември 1930 г.
Дългогодишен преподавател, педагог и треньор. Той е уникално явление в историята на НСА - изцяло отдаден на спорта и много далеч от каквито и да е амбиции за титли и постове. Никога не е търсил признание за работата си и винаги го е получавал. Приносът му в изграждането и развитието на НСА е уникален и неоспорим.
Никола Аладжов е носител на званието Заслужил треньор по футбол.
Има над 50 броя публикации, статии и доклади.
20 пъти е участвал в конференции и форуми.
Написал е много учебници и помагала по футбол и Единна програма за развитието на футбола в България.
Бил е основен докладчик на конгреса на УЕФА в Коверчано–Италия през 1975 год. за проведеното СП по футбол в Германия през 1974 год. Председател на учебно-методическият съвет на БФФ и председател на съвета за деца и юноши при БФФ от 1970 – 1977 год. – юношеският национален отбор става шампион на Европа през 1974 г в Швеция.


Н.Аладжов (с бялата фланелка) 
на стадион Васил Левски)

Има разностранна авторска дейност, свързана с изготвянето на нормативната база за оценка и развитие на футбола в България.
Треньор в Тунис през 1977-80. и 1988-1990 на отбори от елитната лига.

Никола Аладжов е многостранна спортна личност, с неоценим принос за развитието на спортните игри в България и на катедрите по спортни игри във НСА (ВУФ, ВИФ). Специалист, спортист и треньор е бил в много спортове: футбол, борба, баскетбол, волейбол, ски, тенис на маса.
Бил е състезател по футбол от 1943 до 1960 година във: Тича (Варна), Спартак (Пазарджик), Академик (Сф), Локомотив (Пд) и Спартак (Пд). От 1956 до 1970 г. е многократен треньор на ВИФ и Академик Сф по футбол.
Поместваме няколко снимки от личния архив на Никола Аладжов.


1966 г. Преподаватели от ВИФ - шампиони по волейбол на Съюза на българските учители. Отляво-надясно: Ана Крумова, Драго Стоянов, Кръстина Гьошева, Васил Пелтеков, Никола Аладжов, Васил Господинов


Никола Аладжов (вдясно) на стария стадион Олд Трафорд в Манчестър по време на Световното първенство по футбол в Англия през 1966 г. В средата е Рудолф Витлачил, треньор на българският национален отбор, а вляво - Кръстьо Чакъров


Никола Аладжов (вдясно) на Червения площад в Москва по време на треньорски семинар през 1974 г. В средата е сър Алф Ремзи, треньор на английския национален отбор, световен шампион от 1966 г.


Никола Аладжов (вляво) получава от Жоао Хавеланж, президент на световната федерация FIFA, награда за приносите му в развитието на футбола в България.

Никола Аладжов е основател е на спортния клуб на ВУФ заедно с проф. Иван Николов.
Бил е треньор на отбора по борба на ВИФ 1953 г. – 3 място на републиканското първенство в  Пловдив.
От назначаването му през 1956 до пенсионирането му през 1990 г. е бил ски-учител на курсовете със студенти на Пирин, Скакавица, Говедарци и Витоша.
Бил е треньор на отбора по ски-алпийски дисциплини (мъже) на ВИФ, спечелили купа Родопа и купа Пампорово през 1968 от календара на ФИС.
Бил е и преподавател по тенис на маса.

Никола Аладжов почина на 9 ноември 2020, дни преди да навърши 90 години. 

Можете да разгледате снимките от личния архив на Никола Аладжов ТУК

 
Facebook Twitter Share