НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 8593480 Картинка 3295485 Картинка 11604660 Картинка 9691570 Картинка 319234 Картинка 3776279 Картинка 1039171 Картинка 2883350 Картинка 4043382 Картинка 4274720

38-то издание на Международния турнир „Нови звезди“

Публикувано на 19 май 2016

На 18 Май 2016 год. (Сряда) се проведе 38-то издание на Международния турнир „Нови звезди“. Организатори на проявата бяха катедра „Лека атлетика“, Национална Спортна Академия „Васил Левски“ и БФЛА. На проявата присъстваше доц. Стефан Станчев – основател на турнира и Ръководител катедра „Лека атлетика“ в периода (1976-1987).

Общият брой на дисциплините за мъже и жени бе 20, като 13 от тях бяха премирани с мемориални награди. Призовете бяха връчени на победителите от проф. Пенчо Гешев, Пламен Кръстев (рекордьор в дисциплината 110 м пр.) и преподаватели от Катедра „Лека атлетика“.

В програмата бяха включени и дисциплини от Младежка Лека атлетика за подрастващи включваща дисциплините 60 м, скок на дължина и 800 м за момичета и момчета, както и състезания за Детска атлетика по програмата на IAAF.

На най-добрите състезатели (според точковата таблица на IAAF) при мъжете – Георги Иванов (гюле) и при жените – Силвия Дънекова (2000 м пр. б.) бяха връчени купи от името на патрона на турнира – Ректора на НСА „Васил Левски“ – проф. Пенчо Гешев, д-р.

В дисциплината 2000 м пр. б. Силвия Дънекова постави нов национален рекорд – 6:26,45 мин., като подобри постижението на Добринка Шаламанова.

Победи в дисциплините извоюваха студентите в НСА „Васил Левски“: Ива Александрова, Катя Христова (4-ти курс), Алекс Василев, Даниел Анков (1-ви курс), Росен Карамфилов и други.

Състезателите на клуб КЛАСА се наредиха в призовите места по време на турнира. Рената Петкова (с треньор гл. ас. Румяна Карапетрова, д-р) записа лично постижение в дисциплината мятане на диск - 50,65 м. В същата дисциплина при мъжете Росен Карамфилов (с треньор доц. Станка Миланова) завоюва първото място с 52,85 м и се класира на 3-то място в дисциплината тласкане на гюле с постижение 16,26 м. И останалите призьори в дисциплината мятане на диск са състезатели на доц. Миланова, като Боян Костов постигна 46,17 м, а Димитър Пръвчански - 42,51 м. При мъжете в дисциплината мятане на чук Иван Ангелов от КЛАСА се класира на 3-то място с постижение 52,50 м.

При жените в дисциплината мятане на копие победителка е Елана Узунова (с треньор Иван Стойков) с постижение 44,23 м, като на второ място се класира Вержиния Милашка (с треньор гл. ас. Румяна Карапетрова, д-р) което е редовен докторант в катедра "Лека атлетика" с постижение 42,89 м.

Шампион в скок на дължина за мъже е студентът 1-ви курс Даниел Анков (с треньор Петър Дачев) с постижение 7,23 м.

В дисциплината 100 м Виктория Георгиева от КЛАСА завоюва 2-ро място с постижение 12,63 сек. На 2-ро място на 200 м и 400 м бе Ивелина Здравкова с постижение 25,79 сек. При дамите в дисциплината мятане на чук на второ място се класира студентката в 1-ви курс Антония Щерева (с треньор доц. Станка Миланова) с постижение 45,92 м).

Организацията на турнира бе ръководена от Ръководител катедра „Лека атлетика“ проф. Стефан Стойков, зам.-Ректора на НСА проф. Апостол Славчев, доц. Станка Миланова, гл. ас. Иван Славчев и преподавателите от колектива на Катедрата.